Çatı Bakımı Nasıl Yapılır?

Kışın zorlu hava şartlarına ve yazın yoğun güneş ışığına maruz kalan çatılar zaman içerisinde yıpranabilir. Bahar ayları çatı bakımı yaptırmak için en çok tercih edilen aylar arasında. 

Böyle bir soruna hazırlıksız yakalanmamak için periyodik çatı bakım ve onarımını aksatmamak oldukça önemlidir. Şimdi gelin birlikte hangi adımları izlemeniz gerektiğine bakalım.

İzolasyon malzemesinin de bir ömrü var.

Öncelikle çatıda herhangi bir su sızıntısı varsa yeri tespit edilmelidir. Daha sonra gerekli izolasyon çalışmalarıyla bu sızıntının rutubete sebep olması önlenmelidir. Ancak, eğer çatıda birden fazla noktada sızıntı varsa çatı izolasyonunu komple yenilemek en doğrusu olacaktır. Çünkü yüksek bir ihtimalle izolasyon malzemesinin ömrü dolmuş demektir.

Çatınızla aranızdan su sızmasın.

Kiremitlerin altında serili olan su yalıtımı örtüsü, çatınızın hava koşullarına dayanmasında en önemli parçadır. Bu örtünün eskimesi durumunda yenilemeniz olası sızıntıları önleyecektir. Ani bir su baskınına yakalanmamak için düzenli aralıklarla bir profesyonele bu kontrolleri yaptırabilirsiniz.

Kiremitler hayal kırıklığı yaratabilir.

Kırılmış kiremitleri yenileriyle değiştirmek de kritik bir öneme sahip. Böylece hem o çirkin görüntüden kurtulmuş hem de çatınızın korunaklı halini muhafaza etmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir